#1 Olaszország - Gasztronómia

Mire gondolsz, ha azt mondom Olaszország? Valószínűleg a pizza, a tészta ételek különböző variációi, macsó férfiak, Velence, a pápa és a Colosseum. De ha jobban belemélyedünk ebbe a témába rájövünk, hogy nem csupán ennyiből áll.



Fussuk le a kötelező köröket (utána ígérem érdekesebb téma következik).

Először is kezdjük egy kis földrajzzal: Olaszország az Appennini-félszigeten található, amit a "csizmaként" is szoktak mondogatni (nekünk legalábbis így emlegették az iskolában). De az országhoz tartozik még két sziget is: Szicília és Szardínia, valamint a Pó-folyó völgye. Fővárosa Róma,az ország legnagyobb és legnépesebb városa.

Az olasz történelem (csak úgy mint a többi országé) annyira tág körű, hogy úgy gondoltuk nem húzzuk ebben a bejegyzésben a szót (ez most nem erről szól), inkább egy másik posztban próbáljuk meg röviden összefoglalni, ami hamarosan olvasható lesz a blogon. :) 


Most hogy behatároltuk a területét beszéljünk az ország kultúrájáról. A 'kultúra' nagyon tág fogalom, főleg ha egy bejegyzésben kell erről beszélünk, de szerintem egy hét is kevés ennek a feltárására. Zene, ételek, szokások, ünnepek, a nyelv és sok más tartozik még ide. 

Sokat gondolkoztam hogy ebből az óriási halmazból amit a kultúra fogalma lefed melyikkel kezdhetném. Tegye mindenki a kezét a szívére és úgy mondja hogy nem szeret enni. Ugye hogy ez nem igaz? Enni mindenki szeret. Ez köztudott.... ugye? 

Szóval ebből a gondolatból, úgy gondolom méltó kezdés Olaszország kultúrájának a konyhán keresztül nekivágni. Tekintettel arra is, hogy az olasz konyha világhírű. 

Merem feltételezni, hogy a nagy-többség eszébe rögtön beugrik egy frissen sült pizza képe vagy egy tálnyi tészta. Ez ne véletlen. Az legtöbb olasz (nem szeretnék teljesen általánosítani) minden nap eszik egyszer tésztafélét. Vagy ebédre vagy vacsorára. De ha ebédre már belakott tésztával akkor vacsorára már valami mást választ. A carbonara és az amatriciana a legtradicionálisabb de az olaszok a tészta ételek készítésében nem ismernek határt. 

Carbonara

A pizza hazájában a legközkedveltebb a Margarita. A paradicsom szósszal, mozzarellával és bazsalikommal készült pizza a maga egyszerűségével csodálatos.

Margarita pizza

Míg nálunk az ebéd a fő étkezés, náluk a vacsora, amihez gyakran iszogatnak bort. 

Az olaszok nem nagy húsfogyasztók, de ha esznek akkor is gyakran magában, nem mindig körettel eszik, ami nálunk szinte elképzelhetetlen. Levest se igazán fogyasztanak. Viszont gyakran esznek magában mozzarellát vagy éppen sonkát. 

Áttérve az édességekre..Bár nem olyan édesszájúak mint mi. Talán a legismertebb desszertjük a tiramisu (megjegyzem személyes kedvencem). Ezen kívül rengeteg desszert van a palettájukon:
  • Pastiera nápolyi: Egy igazi dél-olasz, húsvéti sütemény. Nagyon édes, habkönnyű, citrusos.
  • Colomba: Húsvéti kalács. A 'colomba' szó olaszul galambot jelent, ezért a megkelt kalácsot galambformájúra kell kialakítani és így kisütni. 
  • Panettone: Legkedveltebb karácsonyi édességük, csakúgy mint nekünk a bejgli. Citrusos, kandírozott gyümölcsöket tartalmazó kalács. 
  • Pandoro: Ugyancsak egy karácsonyi kalács. 
  • Millefoglie: Az olasz krémes. Gyümölccsel és csokival megtoldva.
  • Cassata siciliana: Arab hatás látszódik ezen a süteményen. A mandula, mandarin, cukornád és narancs találkozás. 
Panettone

Ha már édességek akkor nem tudok szó nélkül elmenni az igazi olasz főzött fagyi mellett. Szerencsére Magyarországon se nagyítóval kell keresni az olasz módra készült fagyikat, de az eredeti olasz biztosan ezerszer jobb. 


Végül de nem utolsó sorban megemlíteném, hogy az olaszok nagy kávéfogyasztók. Bár ebéd után nem isznak cappucinot, mint mi de reggelihez mindig. Illetve este 9-kor is képesek kávét kortyolgatni, ami nálunk nem igazán szokás. 



Mindezek után én olyan éhes lettem, mint aki egy heten nem evett szóval be is fejezem a mondandómat. Remélem tudtam újat mondani.

Noncsi








Megjegyzések